tel. 0606 347 221, e-mail: biuro@rp-tech.pl, www: http://www.rp-tech.pl, 44-100 Gliwice, ul. Konarskiego 18C

Szybkie prototypowanie

Szybkie prototypowanie (Rapid Prototyping)

Metoda szybkiego wykonywania prototypów to produkcja pojedynczych egzemplarzy rzeczy, w celu ich testowania, badania lub dalszego rozwijania. Projektanci lub konstruktorzy tworzą lub rozwijają produkty na komputerach przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Chcąc zwizualizować sobie tworzony projekt, mogą za pomocą różnych technologii (m.in. druku 3D) wyprodukować  w prosty, szybki i tani sposób jego pojedynczy egzemplarz. Np. wykonanie fragmentu obudowy urządzenia elektronicznego w tradycyjnej technologii wtrysku kosztowałoby min. kilkanaście tysięcy PLN (koszt stworzenia formy i uruchomienia całego procesu produkcyjnego) i trwałoby przynajmniej kilka tygodni. Wykonanie pojedynczego elementu metodą druku 3D kosztowałoby maksymalnie kilkaset PLN i trwałoby maksymalnie kilka godzin.

 

Najnowsze realizacje

Technologia FDM

FDM to technologia, która została opatentowana przez Stratasys pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. FDM to jedyna technologia druku 3D wykorzystująca produkcyjne termoplasty, które gwarantują wysoką wytrzymałość mechaniczną, termiczną czy chemiczną.

Technologia PolyJet

Proces drukowania w PolyJet jest bardzo podobny do klasycznego drukowania tuszem, tyle że zamiast nakładania kropli na papier, drukarka nakłada krople fotopolimeru na stół roboczy i utwardza go światłem UV.

 

Szybkie prototypowanie

Metoda szybkiego wykonywania prototypów to produkcja pojedynczych egzemplarzy rzeczy, w celu ich testowania, badania lub dalszego rozwijania.

Czym jest druk 3D

Drukowanie 3D lub inaczej wytwarzanie przyrostowe to proces budowania trójwymiarowych części bezpośrednio na podstawie modeli komputerowych. Obiekt, który ma zostać stworzony, dzielony jest w specjalnym oprogramowaniu na poziome warstwy o bardzo małej wysokości. Po rozpoczęciu pracy drukarki nakładają na siebie kolejne warstwy modelu, aż do zakończenia pracy.

   Odwiedź nasz profil na Facebooku