tel. 0606 347 221, e-mail: biuro@rp-tech.pl, www: http://www.rp-tech.pl, 44-100 Gliwice, ul. Konarskiego 18C

Technologia FDM

 

Historia

Założyciel Stratasys, Scott Crump, jest twórcą technologii, którą stworzył ponad 20 lat temu. Od tego czasu Stratasys kontynuuje rewolucjonizowanie rynku produkcyjnego dając inżynierom, projektantom i wielu innym profesjonalistom ciągle nowe możliwości.

Jak to działa?

Wydruk w technologi FDM polega na budowaniu modelu warstwa po warstwie od podstawy poprzez przetłaczanie termoplastów przez rozgrzany tip. Proces jest bardzo prosty:

Twój model CAD jest przetwarzany w specjalnym oprogramowaniu. Program tnie model na warstwy o bardzo małej wysokości, a następnie dla każdej warstwy tworzy indywidualną ścieżkę, po której będzie poruszała się rozgrzana końcówka tłocząca materiał. Jeżeli występuje konieczność drukowania z podporami (gdy model ma nawisy) to oprogramowanie samo wprowadza ich wydruk do ścieżki.
Druk rozpoczyna się kiedy termoplast w dyszy w wyniku nagrzania nadtapia się a następnie nakładany jest na idealnie prostym stole roboczym zgodnie z wgranymi ścieżkami.
Po zakończeniu procesu użytkownik wyjmuje model z drukarki, odrywa go od tacy modelowej i oczyszcza z materiału podporowego (odłamuje go i jeżeli jest to konieczne rozpuszcza w specjalnym roztworze wodnym.

Więcej informacji o technologii oraz FAQ znajdą Państwo w broszurze producenta dostępnej tutaj.

Korzyści z FDM

Technologia jest łatwa w użyciu, idealnie sprawdza się zarówno w hali produkcyjnej jak i w biurze i jest czysta. Materiały produkcyjne są stabilne mechanicznie i chemicznie. Twórz skomplikowane geometrie, nie martw się nawisami w modelu, a to wszystko dzięki FDM od Stratasys.

Termoplasty w FDM

Technologia używa sprawdzonych materiałów stosowanych od lat w tradycyjnych procesach produkcyjnych. Dokładne, wytrzymałe i bezpieczne dla środowiska modele jak i również wysoko wyspecjalizowane elementy charakteryzujące się np. dyssypacją elektrostatyczną, przezroczystością, biokompatybilnością czy niepalnością. Z technologią FDM znajdziesz rozwiązanie dla Swojego biznesu.

Najnowsze realizacje

Technologia FDM

FDM to technologia, która została opatentowana przez Stratasys pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. FDM to jedyna technologia druku 3D wykorzystująca produkcyjne termoplasty, które gwarantują wysoką wytrzymałość mechaniczną, termiczną czy chemiczną.

Technologia PolyJet

Proces drukowania w PolyJet jest bardzo podobny do klasycznego drukowania tuszem, tyle że zamiast nakładania kropli na papier, drukarka nakłada krople fotopolimeru na stół roboczy i utwardza go światłem UV.

 

Szybkie prototypowanie

Metoda szybkiego wykonywania prototypów to produkcja pojedynczych egzemplarzy rzeczy, w celu ich testowania, badania lub dalszego rozwijania.

Czym jest druk 3D

Drukowanie 3D lub inaczej wytwarzanie przyrostowe to proces budowania trójwymiarowych części bezpośrednio na podstawie modeli komputerowych. Obiekt, który ma zostać stworzony, dzielony jest w specjalnym oprogramowaniu na poziome warstwy o bardzo małej wysokości. Po rozpoczęciu pracy drukarki nakładają na siebie kolejne warstwy modelu, aż do zakończenia pracy.

   Odwiedź nasz profil na Facebooku